Які гормони впливають на апетит і як їх обманювати

Ці маленькі дияволи змушують нас закохуватися не в тих, іноді кричати на боса і, найгірше, що заважають схуднути. Але ми знайдемо способи приструнити провокаторів. Головне – з’ясувати, які гормони впливають на почуття голоду. І знайти на них управу.

Гормон ґрелін

Ґрелін — гормон, що складається з 28 амінокислот і стимулює відчуття голоду.

Рівень ґреліну в крові зростає перед прийомами їжі і знижується після них. Він вважається доповнюючим для гормону лептину, що виробляється жировою тканиною. При деяких процедурах з лікування ожиріння рівень ґреліну у пацієнтів знижують, при цьому відчуття ситості настає раніше, ніж за звичайних умов.

Де мешкає: Слизова оболонка шлунка і епсилон-клітини підшлункової залози.

Як діє: Тільки і вміє, що підвищувати апетит: перед їжею концентрація ґреліну найбільш висока, після ситного обіду – закономірно знижується. У цьому логічному ланцюгу є тільки одне слабке місце: втрата ваги завжди обертається підвищенням рівня гормону, змушуючи харчуватися частіше. При наборі ваги концентрація ґреліну падає, але при наявності зайвих кілограмів від цього не легше.

Що робити: Як тільки шлунок наповнюється, організм віддає команду згортати синтез ґреліну до наступного нападу голоду.

Використовуй цю особливість – налягай на об’ємні, але низькокалорійні продукти, наприклад суп, овочевий салат, попкорн.

А ще висипайся: навіть невеликі відхилення від 8-годинної норми змушують тіло виробляти більше ґреліну.

Гормон лептин

Лептин — пептидний гормон жирової тканини (адипокін), що що складається з 167 амінокислот і діє на рецептори у гіпоталамусі, зменшуючи апетит і збільшуючи термогенез. Разом із інсуліном, гормоном підшлункової залози, належить до молекул, що сигналізують про вміст жирової тканини в організмі. Нестача або зниження чутливості до лептину призводить до ожиріння.

Де мешкає: Жирова тканина.

Як діє: Коли ти чесно промовляєш: «Все, більше ні крихти не зможу проковтнути» — це в тобі говорить лептин. Працюючи в парі з грелином, він регулює апетит, за що і доріг. Але оскільки таїться розумний гормон в жирових клітинах, то, як тільки ти худнеш, зменшується і кількість лептину, і твоя здатність вчасно зупинитися. Ефект йо-йо, знайомий всім тим, хто худне, як раз про це.

Що робити: Тримайся подалі від дієт і будь-яких інших методів, які обіцяють швидку втрату ваги. І переконайся, що споживаєш досить цинку: нестача цього елемента ускладнює синтез лептину.

Гормон кортизол

Кортизол — природний глюкокортикоїдний гормон. Кортизол синтезується організмом з холестерину. Секреція кортизолу регулюється адренокортикотропним гормоном, виділення якого регулюється відповідно кортиколіберином, що виробляється в гіпоталамусі. Виділення в кров кортизолу підпорядковане циркадному ритму — найбільша кількість гормону вивільняється зранку і поступово знижується протягом дня.

Де мешкає: Наднирники.

Як діє: Кортизол вихлюпується в кров у відповідь на будь-який стрес (навіть якщо якийсь недоумок просто підрізав тебе в пробці), забезпечуючи швидкість реакцій і прилив енергії. Небезпека минула? Він змусить розігратися апетит, поспішаючи заповнити витрачені ресурси, а краще і запасти що-небудь на випадок нових стресів. Що в сухому залишку? На тлі нервового життя людина обростає жирком, особливо в районі талії.

Що робити: 

Менше кофеїну – він стимулює синтез кортизолу.
Більше сміху — за даними Loma Linda University, на 39% знижується рівень стресового гормону навіть просто усміхнену людину.

Гормон тестостерон

Де мешкає: Яєчники, надниркові залози.

Як діє: Цього звіра всі знають як помічника в побудові м’язистого тіла і відповідального за статевий потяг. Але рівень тестостерону починає неухильно знижуватися у більшості відзначили 20-річчя – звідси і пов’язаний з віком набір ваги.

Що робити: Подстегні вироблення гормону регулярними і мінімум 30-хвилинними заняттями спортом. А ще має сенс обдумати свою любов до солодощів: дослідження говорять, що надлишок цукру в раціоні здатний відімкнути ген, відповідальний за виробництво тестостерону.

Гормон естроген

Естрогени — група стероїдних гормонів, що виробляється в основному фолікулярним апаратом яєчників у жінок.

Де мешкає: Яєчники, кора надниркових залоз.

Як діє: Цей типово жіночий гормон відповідає за типово жіночі реакції на протязі менструального циклу. В дні овуляції естрогенів в організмі багато, і апетит так собі. Але ближче до менструації їх зовсім мало – і тримайте нас семеро біля холодильника. Як тут худнути? 🙂

Що робити: Їж достатньо клітковини – вона стабілізує рівень естрогенів в організмі. Кращі джерела – висівки, бобові, зелені овочі.

Поділися з друзями::
Немає коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *