Чому ти не можеш схуднути: 5 можливих причин

Сьогодні люди охоче хапаються за будь-яку можливість стати на розмір менше. Бути стрункою модно. Але не все так просто, як обіцяють рекламні заклики. Тіло і психіка влаштовані набагато складніше, ніж здається. Чому ж ти не можеш схуднути?

Психологи вказують на 5 найпоширеніших причин, які пояснюють, чому ніяк не худнеться.

1. Метаболічно здорове ожиріння (МЗО)

Або, інакше кажучи, генетично задана конституція. Індекс маси тіла сам по собі ні про що не говорить, він не показник здоров’я. Дослідження останніх років виявили, що є група людей, чия вага за критеріями ІМТ підходить під категорію «зайвий», але ці громадяни не мають проблем зі здоров’ям — мабуть, тому, що для їх тіла така вага абсолютно нормальна.

Точно так само, як бувають дуже худі люди, зустрічаються і повні – природа не терпить одноманітності та не озирається на постійно мінливі стандарти краси. Їй потрібні люди з різною генетичною комбінацією. Вага зумовлена генами приблизно на 75%. Однак соціальний тиск і легенда, що кожна може виглядати як Кейт Мосс, впливають навіть на вчених, які описали феномен метаболічно здорового ожиріння відносно недавно.

2. Розлад харчової поведінки

Наприклад, напади обжерливості. Не чула про таке? А в 2013 році цей діагноз офіційно увійшов в американський довідник психічних розладів. Причин у нього багато:

  • генетична схильність,
  • депресія,
  • психологічна травма,
  • сімейні фактори.

А симптоми виглядають як напади значного переїдання з відчуттям втрати контролю над подіями. Ніяка сили волі це не зупинить, вона тут абсолютно ні при чому. Незважаючи на поки що невелику кількість фахівців, що працюють з розладами харчової поведінки в Україні, швидше за все, цю проблему без професійної допомоги не вирішити.

3. Зловживання дієтами

Дієтична індустрія — передусім, багатомільярдний бізнес. А такий гігантський він тому, що його клієнти повертаються за новим раціоном для схуднення знову і знову. Численні дослідження давно показали: жорсткі дієти призводять до зворотного ефекту – тривалого набору ваги, вони запускають біологічні механізми виживання – запас жиру на голодні часи. Тіло не знає, що модна індустрія продає нам ідею худорлявості і вважає, що, якщо його не годують, потрібно робити запаси з усього підряд, навіть з капустяного листя. І чим частіше ти сумуєш, тим наполегливіше сигнал: їжі мало і вона нерегулярна — запасайся. Нічого особистого — просто виживання :).

4. У полоні стереотипів

Анжеліка схудла на 30 кг, а я не можу скинути ненависні три. Це як «Анжеліка купила сумку за 15 тисяч гривень, а я не можу дозволити собі за одну тисячу, чому?». Просто тому, що у мене немає зайвої тисячі гривень. Як ми вже говорили вище, навіть індекс маси тіла не показник «зайвої» ваги.

Кейт Мосс

А тілесний невроз (або незадоволеність своїм тілом) став таким поширеним, що вже вважається нормою, хоча ще років 30 тому, принаймні в нашій країні, нелюбов до себе або який-небудь окремої частини тіла (дисморфофобія) була проблемою, відомої тільки психіатрам та психологам. Це велика і непроста тема, в якій густо замішані маркетинг, історичний момент, жіноча конкуренція, суспільний стереотипи і неврози.

5. Стрес і брак сну

Знову ж таки, за численними науковими даними, обидва ци фактори ведуть до збільшення у вазі, тому що організм накопичує в собі ресурс для боротьби з ними. Правда в тому, що іноді не тільки обставини та ритм життя не дозволяють приділяти собі час, але і сама людина вважає, що «витрачати час на себе неправильно» і «турбота про себе – це в останню чергу».

Механізмів у такого набору ваги кілька – як фізіологічних так і психологічних, причому вони активно підкріплюють один одного: стрес підвищує рівень кортизолу в крові, що призводить до набору ваги, за цим слідує зростаюче невдоволення собою, яке загрожує стресом… Замкнуте коло!

В якийсь момент треба просто навчитися поважати себе і свої потреби, приймати себе і піклуватися про себе – цей процес здатний значно поліпшити самопочуття за всіма показниками.

Поділися з друзями::
Немає коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *